Dieta

Kulturyści i ich spsoby na nabranie masy

Kulturyści i ich spsoby na nabranie masy
Oceń artykuł

U osób, które stosują odżywki dla kulturystów lub chciałyby zacząć je stosować na pewno prędzej czy później pojawia się pytanie o ich wpływ na zdrowie i o to czy nie są one w jakikolwiek sposób szkodliwe dla organizmu człowieka, a także to czy ich długotrwałe stosowanie nie powoduje jakichś niepożądanych skutków ubocznych. Temat jest wciąż żywy i aktualny, ponieważ cały czas na rynku pojawiają się nowe odżywki dla sportowców, z coraz to nowymi składnikami, a także stale rośnie grupa osób, która chce wspomagać swoją ciężką pracę nad ciałem i poszukuje tego typu preparatów.

Przybieranie na masie – jak szybko przybrać na masie?

Pracując na zwiększenie masy mięśniowej ominąć odżywki białkowe jest niezwykle trudno, bo szybko okazuje się, że sama dieta, nawet doskonale zbilansowana, oparta na węglowodanach, białkach i tłuszczach, a także witaminach nie jest wystarczająca. Na pytanie czy odżywki takie są w pełni bezpieczne jednoznacznie odpowiedzieć się nie da, jednak aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa należy bezwzględnie stosować je zgodnie z zaleceniami. Zbyt duże dawki mogą obciążać nerki i wątrobę z czasem prowadząc do ich niewydolności. Z kolei aby nie szkodzić swojemu układowi pokarmowemu należy wybierać odżywki lekkostrawne i łączyć je z innymi białkami, dobrą propozycją jest w tym wypadku stosowanie tak zwanych matriksów białkowych (z białkami soi, pszenicy i serwatki).

Ponadto warto pamiętać, żeby nie stosować odżywek białkowych przed lub po posiłku, jeśli zawiera on dużą ilość mięsa, organizm ma bowiem ograniczoną zdolność do przyswajania białka, zbyt duża ich ilość na raz może niekorzystnie wpłynąć na organizm. Trzeba też dokładnie zapoznać się ze składem odżywek, ich działaniem i dopasować je do swojego organizmu. Nie zaszkodzi też wizyta u kompetentnego lekarza, który doradzi czy i jakie odżywki możemy stosować przy naszym stanie zdrowia. Z kolei jeśli się sugerujemy opinią doradcy w sklepie z odżywkami dla kulturystów, to nie wahajmy się skonfrontować jego słów z opinią innych osób i fachowych opinii zamieszczonych w sprawdzonych źródłach.